Oca
20
Cts
Çizmeli Kedi Müzikali @ Glass Room
Oca 20 @ 14:00 – 15:00
Çizmeli Kedi Müzikali @ Glass Room

Oyun Adı: Çizmeli Kedi Müzikali
Oyunun Türü: Müzikal Çocuk Oyunu
Organizasyon Sahibi: Altınok Tiyatrosu
Yazarı & Yönetmeni: Murat Altınok
Psikolog: Duygu Çalışır
Kostüm ve Dekor Tasarım: Maskara by Altınok
Müzik: Murat Altınok
Oynayanlar: Murat Altınok, Onur Ertaman, Merve Artan, Nurgül Açık, Fatih Ermiş, Dilan Demir, Uğur Civaner

Geçmiş zamanda ülkenin birinde bir değirmenci ve üç oğlu yaşar. Değirmenci büyük oğluna değirmeni, ortanca oğluna eşeği, küçük oğluna da kedisini miras bırakır. Küçük oğlu kendisine bir kedinin miras kalmasından pek memnun olmaz. Kedi bunu duyar ve hemen sahibinden bir çift çizme ister. Zekasını kullanan kedi sahibine hiç de değersiz bir miras olmadığını kanıtlamak için zorlu bir göreve hazırdır. Genç delikanlıyı zengin yapmak. Bunun için büyük bir yarışmada kötülüklerle dolu Albazar’a karşı amansız bir mücadelede bulur kendini. Delikanlı ise haberi olmadan zeki kedisi tarafından bu maceralı oyunun içine sürüklenmiştir. Delikanlının parada zenginlikte gözü yoktur. Ama sevgi dolu yüreği ve dürüstlüğü genç adama hayal edemeyeceği zenginlikler sunar. Gerçek zenginliğin sevgi ve paylaşmak olduğunu herkese kanıtlar.

Akıllı Çocuklar Kulübü @ UNIQ Hall Lounge
Oca 20 @ 14:30 – 16:00
Akıllı Çocuklar Kulübü @ UNIQ Hall Lounge

Kubilay Tunçer, UNIQ Hall Lounge sahnesinde çocuklar için müthiş bir gösteriye hazırlanıyor.

Tiyatro Keyfi sunar! Paris’ten New York’a, Las Vegas’tan Sydney’e 300 den fazla gösteri… Yıllardır dünyanın çeşitli yerlerinde gösteriler yapan, pek çok uluslararası ödülün yanı sıra en saygın sihirbazlık ödülü olan Merlin Ödülü’nün de sahibi dünyaca ünlü sihirbaz, ünlü oyuncu ve oyun yazarı Kubilay QB Tunçer’den çocukların gözlerine inanamayacakları, özgüvenlerini geliştirecek, hayal dünyalarını zenginleştirecek, temposu hiç düşmeyen, unutulmayacak interaktif bir gösteri. Sihirli tiyatro.

Özgür Abi ile Tarihe Yolculuk @ UNIQ Hall Lounge
Oca 20 @ 17:00 – 18:30
Özgür Abi ile Tarihe Yolculuk @ UNIQ Hall Lounge

Özgür Abi ile Tarihe Yolculuk, 20 Ocak’ta UNIQ Hall Lounge’da…

“Macera tadında bu yolculukta Özgür Abi çocukları, dünyalarını kuşatan hayali kahramanlardan kurtarıp tarihimizin ve kültürümüzün gerçek kahramanları ile tanıştırıp, onlara farklı bir bakış açısı sunmaktadır. Çocuklar bu yolculuk sırasında zaman tünelinden geçerek tarihimizin ve kültürümüzün önemli isimlerine konuk olacaklar, ziyaret edecekler.”

Oca
21
Paz
Maşa ile Koca Ayı @ UNIQ Hall
Oca 21 @ 14:00 – 15:30
Maşa ile Koca Ayı @ UNIQ Hall

Tv8 ekranlarında minik hayranları ile buluşan Rus yapımı çizgi dizisi Maşa ile Koca Ayı minik sevenleri ile sahnelerde buluşuyor.

Tarık Şerbetçioğlu tarafından senaryolaştırılıp sahneye koyulan Maşa ile Koca Ayı Müzikal Çocuk Tiyatrosu minik seyiricisi ile buluşuyor.

Rus halk masalına dayandırılan hikaye  Maşa adında küçük bir Rus kızı ile sirkten emekli, Mişka adında bir ayı arasında geçen maceraları konu edinmektedir.

Oyunun Konusu
Uzun bir kış uykusundan uyanan Koca Ayı, bahar mevsiminin tadını çıkaracakken; tüm kış onun uyanmasını iple çeken yaramaz dostu minik Maşa’yla karşılaşınca çeşitli maceralar yaşamaya başlarlar. Bu eğlenceli olaylarda; kurt kardeşler ve sevimli dişi ayı da onlara eşlik ederler.

Akıllı Çocuklar Kulübü @ UNIQ Hall Lounge
Oca 21 @ 14:30 – 15:45
Akıllı Çocuklar Kulübü @ UNIQ Hall Lounge

Kubilay Tunçer, UNIQ Hall Lounge sahnesinde çocuklar için müthiş bir gösteriye hazırlanıyor.

Tiyatro Keyfi sunar! Paris’ten New York’a, Las Vegas’tan Sydney’e 300 den fazla gösteri… Yıllardır dünyanın çeşitli yerlerinde gösteriler yapan, pek çok uluslararası ödülün yanı sıra en saygın sihirbazlık ödülü olan Merlin Ödülü’nün de sahibi dünyaca ünlü sihirbaz, ünlü oyuncu ve oyun yazarı Kubilay QB Tunçer’den çocukların gözlerine inanamayacakları, özgüvenlerini geliştirecek, hayal dünyalarını zenginleştirecek, temposu hiç düşmeyen, unutulmayacak interaktif bir gösteri. Sihirli tiyatro.

Oz Ülkesi @ Glass Room
Oca 21 @ 15:00 – 16:30
Oz Ülkesi @ Glass Room

Dorothy’nin maceralarını konu alan Oz Ülkesi, çocuklara neşeli anlar yaşatacak.

Uyarlayan: Murat Altınok
Yöneten: Murat Altınok
Kostüm: Maskara by Altınok
Dekor: Maskara by Altınok
Müzik Düzenleme: Murat Altınok
Koreografi: Mutlu Cankup
Psikolog: Ebru Yılmaz
Sahne Sorumlusu: Elif Avcı
Teknik: İsmail Ekmekçi, Hilmi Şengüler
Oyuncu Kadrosu: Murat Altınok, Nurgül Açık, Meltem Gürlevik, Fatih Ermiş, Burak Akbulut, Mustafa Uğur Civaner,Merve Artan, Burakhan Yılmaz, Talha Sezer,Mustafa Üçüncü
Dans Kadrosu: Elif Cesur, İlayda Elma, Ege Timoçin,  Kayra Sır,  Berfin Şahinler, İpek Taşatan, Asya Su Öztürk, Nehir Taşçı

Konusu
Dorothy evinin bahçesinde vakit geçirirken, renkli bir ülkenin hayalini kurmaktadır. Tam bu sırada çıkan fırtınanın ardından kendini renkli, büyülü bir ülkede bulur. Burayı çok beğenmesine rağmen evine dönmek isteyen Dorothy ilk olarak karşısına çıkan iyi yürekli cadıdan bunu rica eder. Cadı ona Oz’u bulmasını ve onun isteğini yerine getireceğini söyler. Oz’un sarayına sarı renkli yolu izleyerek gidebileceğini dile getirir ve ona sihirli ayakkabıları giydirir. Fakat bu kötü yürekli batı cadısının hiç hoşuna gitmez. Dorothy sarı renkli yolda ilerlerken sırasıyla korkuluk, teneke adam, ve aslan ile karşılaşır.

Oyunun Amacı
İyi kötü kavramını ve iyi ile kötünün mücadelesini uygun bir kurgusallık içerisinde sunarak, çocuğun iyi ile özdeşim kurabilmesine olanak tanımak. Böylece bir çocuk oyununun psikolojik anlamda en önemli amaçlarından birine de ulaşmış olmaktır. Ayrıca akıl, duygu ve cesaret kavramlarının iyice altı çizilerek, çocukların duygularını işleyebilme ve ifade edebilme becerilerini geliştirmeleri için cesaret verici olma niteliği taşımaktır. Oyun esnasında çocuk, kendini zengin bir hayal dünyasının içinde bularak, çocuksu güçsüzlüğünün farkında olup ve güçlülük yanılsamasında boğulmadan zorluklarla baş edebilmek için ihtiyacı olan gücün aslında kendi içinde olduğunu fark etmesine imkan sağlamaktır.

Projenin Kültür, Sanat Ve Turizm Değerlerini Yaşatıcı, Yayıcı, Tanıtıcı, Destekleyici Olma Niteliği, Yeterliliği ve Önemi
Oyun; sağlam bir kurguya sahip olup, çocuğun düşünme ve problem çözme becerilerinin gelişmesine katkı sağlayacak niteliktedir. Oyunda dilin doğru ve etkili kullanılması da dil gelişimini desteklemeye, ayrıca görsel ve müzikal anlamda zengin malzemeye sahip olması da bu alanda bir gelişeme katkı sağlarken oyun boyunca yapılan metaforik anlatımlar, hayal gücüne ve yaratıcılığı geliştirirken, müzik ve bale koreografileri ile sanatın görselinden işitseline kadar her yönünü sergileyebilme imkanı sunmaktadır.

Projenin Sosyo-Kültürel Gelişime Katkısı
Sevgi, emek, dostluk, yardımseverlik, dürüstlük, paylaşmak, cesaret, işbirliği gibi pek çok olumlu kavramın altını çizmektedir. Oyunda belli hedeflere ulaşmak için yardım almak, yardım etmek ve bir arada davranabilmek, bir ekip olabilmek gibi kavramların önemi vurgulanarak sosyo-kültürel gelişime katkı sunmaktadır.

*2012 – 2013 Direklerarası Tiyatro Ödülleri En İyi Yapım Ödülü Kazanmıştır.

Oca
22
Pts
Wapıyon Sömestır
Oca 22 @ 10:00 – Şub 2 @ 19:00
Wapıyon Sömestır

Ozan erbak / www.eglenbilim.com.tr
İTÜ deki̇ üni̇versi̇te hayatından sonra fi̇lm-drama konusunda yüksek li̇sans yapti. İTÜ bi̇li̇m merkezi̇ni̇n kuruluşunda yer alıp çeşi̇tli̇ atölyeleri̇n yürütücülüğünü üstlendi̇. Bi̇r çok ti̇yatro oyununa i̇mza atti. 2008’de eğlen bi̇li̇mi̇ kurdu.
Çocukların fen dersleri̇ne i̇lgi̇ ,meraklarini artırmak ve eğlendi̇rmek hedefi̇.
Merakli sorulara eğlenceli̇ cevaplarla ve gösteri̇lerle süslü eği̇ti̇m programlarında, çocuklar öğreni̇rken neşeli̇ kahkahalarla daki̇kalarin nasıl geçti̇ği̇ni̇ bi̇lmi̇yor. Roketten, hava akımına fosi̇lden elektri̇k devreleri̇ne geni̇ş bi̇r yelpaze meraklı çocukları bekli̇yor.

Drama
Özgür Özgülgün / www.ozgurozgulgun.com
1995 yılında başlayan ti̇yatro kari̇yeri̇ne sayısız di̇zi̇, fi̇lm, ti̇yatro oyunu, reklam fi̇lmi̇ sığdırdı. Halen sahne hayatına devam etmekte olup bi̇r çok okulda drama ve masal atölyeleri̇ yürütmektedi̇r. uni̇q i̇stanbul da oyunlari sahnelenmektedi̇r.
dramanin çocuk i̇çi̇n gerekli̇li̇ği̇ni̇ anlatırken; güven ve özgüven sağlayan,kendi̇ yarattıkları dünyada çözüm odaklı davranışları peki̇şti̇ren hatta geleceği̇ni̇zi̇ şeki̇llendi̇ren bi̇r yaşam bi̇çi̇mi̇di̇r deni̇lebi̇li̇r.
programında çocuklara gerçeği̇ oyunla keşfetmesi̇ni̇ sağlıyor. Yaratıcılığını ve spontanlığını arttırarak sahi̇p olduklarını fark etti̇ren, oyunla büyütüp dünyayı kavrattıran bi̇r si̇stemdi̇r drama eği̇ti̇mi̇..

Beceri̇ – Koordi̇nasyon / Atleti̇k Performans/Doğa Yürüyüşü
Gökalp Saklı
Antrenör ve beden eği̇ti̇mi̇ öğretmeni̇ olan Gökalp Saklı okullarda eği̇tmenli̇ği̇ne devam etti̇ği̇ gi̇bi̇ spor tırmanış konusunda çocuk yeti̇şti̇rerek avrupa ve balkan şampi̇yonluğu kazanmıştır. Doğa ve extrem sporlar eği̇tmeni̇ sporcu ve yarışmacı yeti̇şti̇rmektedi̇r.
Çocuklar düşmeyi̇ bi̇le bi̇lmi̇yor di̇yen eği̇tmeni̇mi̇z beceri̇ koordi̇nasyon / atleti̇k performans ve doğa yürüyüşü dersleri̇ni̇ yürütmektedi̇r. Doğa yürüyüşünden sonra yakacağımız ateşi̇n közünde çi̇kolatali muz i̇le cuma günleri̇ni̇n eğlenceli̇ kapanışlarını yapacak.

Matemati̇k ve Akıl Oyunları / Satranç
Caner Özbakır
Matemati̇k mühendi̇si̇ olan eği̇tmeni̇mi̇z üni̇versi̇tede satranç kulübü kuruculuğunu ve yöneti̇ci̇li̇ği̇ni̇ yapmıştır. Sosyoloji̇, genel metedoloji, yöneti̇m psi̇koloji̇si̇ yüksek li̇sanslarini yapmıştır. .Psi̇kanali̇z ve oyun terapi̇si̇ eği̇ti̇mleri̇de almıştır. Türk satranç eği̇ti̇m ve geli̇şti̇rme vakfi yöneti̇m kurulundadır.
4000 yıllık tari̇hi̇ olan satranç mi̇sti̇k büyülü bi̇r oyundur. Zi̇hi̇n ve beden koordi̇nasyonunu sağlar. Satranç eği̇ti̇mi̇ çocuklara görsel zekalarının geli̇şti̇ri̇p çocukları / gençleri̇ zararlı alışkanlıklardan uzak tutar. Planlı hareket etmeni̇zi̇ , di̇kkat dağınıklığını engeller. Matemati̇k ve akıl oyunları eği̇ti̇mi̇ gören çocuklar di̇ğer çocuklara nazaran daha ni̇teli̇kli̇ eği̇ti̇m hayatına devam edebi̇li̇yor. İleri̇yi̇ görme, bütünü yakalama, matemati̇ksel düşünmeye sahi̇p oluyor. Oyunlar üzeri̇nden karar verme, uygulama , sonraki̇ adımı düşünme, olasılıkları hesaplama , planlı ve hızlı hareket etme buradaki hedefledi̇ği̇mi̇z temel kazanımlardır.

Masal Atölyesi̇
Şi̇ri̇n Keski̇n İndere
Eği̇tmeni̇mi̇z ti̇yatro bölümünü tam burslu bi̇ti̇ri̇p devlet ti̇yatrosu ve özel ti̇yatrolarda rol almiştir.özel kurumlarda yaratıcı drama ve masal atölyesi̇ düzenlemektedi̇r.
Atölyeni̇n amacı, resi̇mli̇ çocuk ki̇tapları ve masallarla yaratıcı drama çalışmaları yaparak çocuklarda farkındalık, yoğunlaşma ve dayanişma geli̇şti̇rerek bi̇rli̇kte üretme kazanimi sağlamaktır.

Enstrüman Yapım Atölyesi̇
Damla Deli
Eği̇tmeni̇mi̇z maki̇ne mühendi̇si̇ olup eği̇tmenli̇k hayatına devam etmekte ve ayrıca müzi̇syendi̇r.
Atölyeni̇n amacı; çocuklara ses fi̇zi̇ği̇ni̇n esası olan frekans, ses dalgası, ti̇treşi̇m , deri̇nli̇k, haci̇m ve enerji̇ gi̇bi̇ kavramlara idrakını geli̇şti̇rmek, yarattıkları enstrüman i̇le sesi̇ somutlaştırmaktır.

Resi̇m
İnger Ayhan
Resi̇m ve sanat eği̇tmeni̇mi̇z İnger Ayhan İsveç, İsvi̇çre, Almanya ve Norveç’te çocuklara yaratıcı potansi̇yelleri̇ni̇ keşfetmeleri̇ i̇çi̇n sanat programları yapmıştır. 2014’den beri̇ İstanbul’da yaşamakta olup bi̇r çok okul ve atölye de sanat eği̇tmenli̇ği̇ne devam etmektedi̇r. Çocuklar resi̇m renk teori̇si̇ ve hayal gücünü geli̇şti̇ri̇ci̇ serbest tekni̇kler kullanmaktadır. UNIQ İstanbul’da resi̇m çalışmalarına WAPIYON’da her cumartesi̇ sürdürmektedi̇r.

WAPIYON Atölyeleri̇
WAPIYON açıldığı günden beri̇ çocukların yapmaktan zevk alacakları oynayarak keşfederek eğlendi̇kleri̇ atölyeleri̇ hedeflemektedi̇r. Eği̇tmen kadrosu güzel sanatlardan oluşmaktadır. Çocuklar eği̇tmenleri̇ önderli̇ği̇nde sonuca kendi̇ yorumlarıyla ulaşmakta; ben yaptim mutluluğunu yaşamaktadır. Serami̇kten sli̇me’a, çorap kardanadamdan kozalaktan hayvanlara bi̇r çok akti̇vi̇te WAPIYON çocuklarını beklemekte..
programda serami̇k ve her güne farkli bi̇r atölye i̇le çocukların zi̇hi̇nsel ve görsel geli̇şi̇mi̇ne katkıda bulunmakta..

Xtrem Aventures Macera Parkı
Çocuklar üzeri̇nde pozi̇ti̇f zi̇hi̇nsel ve bedensel etki̇si̇ni̇n yanısıra parkurun faydalı etki̇leri̇ saymakla bi̇tmi̇yor. Şehi̇r yaşamına hapsolan çocukların bedensel faali̇yetleri̇ azalmakta, doğada koşma, atlama, tırmanma özelli̇kleri̇ni̇ kaybetmektedi̇r. 4 yaşından i̇ti̇baren çocuklara kaybedi̇len fi̇zi̇ksel değerleri̇ kazanmaları i̇çi̇n doğanın i̇çi̇nde, ormanda UNIQ İstanbul si̇zlere bu hi̇zmeti̇ sunmaktadir.

Vega ice Buz Pateni̇
Ebeveynleri̇n endi̇şe i̇le yaklaştığı buz pateni̇ eği̇ti̇mi̇ türki̇ye buz pateni̇ federasyonu yöneti̇m kurulu üyeleri̇ tarafindan UNIQ İstanbul çatısı altında veri̇lmektedi̇r.
Eği̇tmenler endi̇şeli̇ veli̇lere, özelli̇kle sık hasta olan ve zayıf çocukların mutlaka yapmaları gereken bi̇r spor olduğunu beli̇rtmekteler. Solunum yolu enfeksi̇yonu hatta kalp sorunu olan çocuklara doktor tavsi̇yesi̇di̇r.
Vücut duruşu ve denge ye pozi̇ti̇f etki̇si̇ni̇ ve buz üstünde kaymanın verdi̇ği̇ mutluluğu da unutmayalım.

Oz Ülkesi @ Glass Room
Oca 22 @ 15:00 – 16:30
Oz Ülkesi @ Glass Room

Dorothy’nin maceralarını konu alan Oz Ülkesi, çocuklara neşeli anlar yaşatacak.

Uyarlayan: Murat Altınok
Yöneten: Murat Altınok
Kostüm: Maskara by Altınok
Dekor: Maskara by Altınok
Müzik Düzenleme: Murat Altınok
Koreografi: Mutlu Cankup
Psikolog: Ebru Yılmaz
Sahne Sorumlusu: Elif Avcı
Teknik: İsmail Ekmekçi, Hilmi Şengüler
Oyuncu Kadrosu: Murat Altınok, Nurgül Açık, Meltem Gürlevik, Fatih Ermiş, Burak Akbulut, Mustafa Uğur Civaner,Merve Artan, Burakhan Yılmaz, Talha Sezer,Mustafa Üçüncü
Dans Kadrosu: Elif Cesur, İlayda Elma, Ege Timoçin,  Kayra Sır,  Berfin Şahinler, İpek Taşatan, Asya Su Öztürk, Nehir Taşçı

Konusu
Dorothy evinin bahçesinde vakit geçirirken, renkli bir ülkenin hayalini kurmaktadır. Tam bu sırada çıkan fırtınanın ardından kendini renkli, büyülü bir ülkede bulur. Burayı çok beğenmesine rağmen evine dönmek isteyen Dorothy ilk olarak karşısına çıkan iyi yürekli cadıdan bunu rica eder. Cadı ona Oz’u bulmasını ve onun isteğini yerine getireceğini söyler. Oz’un sarayına sarı renkli yolu izleyerek gidebileceğini dile getirir ve ona sihirli ayakkabıları giydirir. Fakat bu kötü yürekli batı cadısının hiç hoşuna gitmez. Dorothy sarı renkli yolda ilerlerken sırasıyla korkuluk, teneke adam, ve aslan ile karşılaşır.

Oyunun Amacı
İyi kötü kavramını ve iyi ile kötünün mücadelesini uygun bir kurgusallık içerisinde sunarak, çocuğun iyi ile özdeşim kurabilmesine olanak tanımak. Böylece bir çocuk oyununun psikolojik anlamda en önemli amaçlarından birine de ulaşmış olmaktır. Ayrıca akıl, duygu ve cesaret kavramlarının iyice altı çizilerek, çocukların duygularını işleyebilme ve ifade edebilme becerilerini geliştirmeleri için cesaret verici olma niteliği taşımaktır. Oyun esnasında çocuk, kendini zengin bir hayal dünyasının içinde bularak, çocuksu güçsüzlüğünün farkında olup ve güçlülük yanılsamasında boğulmadan zorluklarla baş edebilmek için ihtiyacı olan gücün aslında kendi içinde olduğunu fark etmesine imkan sağlamaktır.

Projenin Kültür, Sanat Ve Turizm Değerlerini Yaşatıcı, Yayıcı, Tanıtıcı, Destekleyici Olma Niteliği, Yeterliliği ve Önemi
Oyun; sağlam bir kurguya sahip olup, çocuğun düşünme ve problem çözme becerilerinin gelişmesine katkı sağlayacak niteliktedir. Oyunda dilin doğru ve etkili kullanılması da dil gelişimini desteklemeye, ayrıca görsel ve müzikal anlamda zengin malzemeye sahip olması da bu alanda bir gelişeme katkı sağlarken oyun boyunca yapılan metaforik anlatımlar, hayal gücüne ve yaratıcılığı geliştirirken, müzik ve bale koreografileri ile sanatın görselinden işitseline kadar her yönünü sergileyebilme imkanı sunmaktadır.

Projenin Sosyo-Kültürel Gelişime Katkısı
Sevgi, emek, dostluk, yardımseverlik, dürüstlük, paylaşmak, cesaret, işbirliği gibi pek çok olumlu kavramın altını çizmektedir. Oyunda belli hedeflere ulaşmak için yardım almak, yardım etmek ve bir arada davranabilmek, bir ekip olabilmek gibi kavramların önemi vurgulanarak sosyo-kültürel gelişime katkı sunmaktadır.

*2012 – 2013 Direklerarası Tiyatro Ödülleri En İyi Yapım Ödülü Kazanmıştır.

Oca
23
Sal
Oz Ülkesi @ Glass Room
Oca 23 @ 15:00 – 16:30
Oz Ülkesi @ Glass Room

Dorothy’nin maceralarını konu alan Oz Ülkesi, çocuklara neşeli anlar yaşatacak.

Uyarlayan: Murat Altınok
Yöneten: Murat Altınok
Kostüm: Maskara by Altınok
Dekor: Maskara by Altınok
Müzik Düzenleme: Murat Altınok
Koreografi: Mutlu Cankup
Psikolog: Ebru Yılmaz
Sahne Sorumlusu: Elif Avcı
Teknik: İsmail Ekmekçi, Hilmi Şengüler
Oyuncu Kadrosu: Murat Altınok, Nurgül Açık, Meltem Gürlevik, Fatih Ermiş, Burak Akbulut, Mustafa Uğur Civaner,Merve Artan, Burakhan Yılmaz, Talha Sezer,Mustafa Üçüncü
Dans Kadrosu: Elif Cesur, İlayda Elma, Ege Timoçin,  Kayra Sır,  Berfin Şahinler, İpek Taşatan, Asya Su Öztürk, Nehir Taşçı

Konusu
Dorothy evinin bahçesinde vakit geçirirken, renkli bir ülkenin hayalini kurmaktadır. Tam bu sırada çıkan fırtınanın ardından kendini renkli, büyülü bir ülkede bulur. Burayı çok beğenmesine rağmen evine dönmek isteyen Dorothy ilk olarak karşısına çıkan iyi yürekli cadıdan bunu rica eder. Cadı ona Oz’u bulmasını ve onun isteğini yerine getireceğini söyler. Oz’un sarayına sarı renkli yolu izleyerek gidebileceğini dile getirir ve ona sihirli ayakkabıları giydirir. Fakat bu kötü yürekli batı cadısının hiç hoşuna gitmez. Dorothy sarı renkli yolda ilerlerken sırasıyla korkuluk, teneke adam, ve aslan ile karşılaşır.

Oyunun Amacı
İyi kötü kavramını ve iyi ile kötünün mücadelesini uygun bir kurgusallık içerisinde sunarak, çocuğun iyi ile özdeşim kurabilmesine olanak tanımak. Böylece bir çocuk oyununun psikolojik anlamda en önemli amaçlarından birine de ulaşmış olmaktır. Ayrıca akıl, duygu ve cesaret kavramlarının iyice altı çizilerek, çocukların duygularını işleyebilme ve ifade edebilme becerilerini geliştirmeleri için cesaret verici olma niteliği taşımaktır. Oyun esnasında çocuk, kendini zengin bir hayal dünyasının içinde bularak, çocuksu güçsüzlüğünün farkında olup ve güçlülük yanılsamasında boğulmadan zorluklarla baş edebilmek için ihtiyacı olan gücün aslında kendi içinde olduğunu fark etmesine imkan sağlamaktır.

Projenin Kültür, Sanat Ve Turizm Değerlerini Yaşatıcı, Yayıcı, Tanıtıcı, Destekleyici Olma Niteliği, Yeterliliği ve Önemi
Oyun; sağlam bir kurguya sahip olup, çocuğun düşünme ve problem çözme becerilerinin gelişmesine katkı sağlayacak niteliktedir. Oyunda dilin doğru ve etkili kullanılması da dil gelişimini desteklemeye, ayrıca görsel ve müzikal anlamda zengin malzemeye sahip olması da bu alanda bir gelişeme katkı sağlarken oyun boyunca yapılan metaforik anlatımlar, hayal gücüne ve yaratıcılığı geliştirirken, müzik ve bale koreografileri ile sanatın görselinden işitseline kadar her yönünü sergileyebilme imkanı sunmaktadır.

Projenin Sosyo-Kültürel Gelişime Katkısı
Sevgi, emek, dostluk, yardımseverlik, dürüstlük, paylaşmak, cesaret, işbirliği gibi pek çok olumlu kavramın altını çizmektedir. Oyunda belli hedeflere ulaşmak için yardım almak, yardım etmek ve bir arada davranabilmek, bir ekip olabilmek gibi kavramların önemi vurgulanarak sosyo-kültürel gelişime katkı sunmaktadır.

*2012 – 2013 Direklerarası Tiyatro Ödülleri En İyi Yapım Ödülü Kazanmıştır.

Oca
24
Çar
Çizmeli Kedi Müzikali @ Glass Room
Oca 24 @ 15:00 – 16:30
Çizmeli Kedi Müzikali @ Glass Room

Oyun Adı: Çizmeli Kedi Müzikali
Oyunun Türü: Müzikal Çocuk Oyunu
Organizasyon Sahibi: Altınok Tiyatrosu
Yazarı & Yönetmeni: Murat Altınok
Psikolog: Duygu Çalışır
Kostüm ve Dekor Tasarım: Maskara by Altınok
Müzik: Murat Altınok
Oynayanlar: Murat Altınok, Onur Ertaman, Merve Artan, Nurgül Açık, Fatih Ermiş, Dilan Demir, Uğur Civaner

Geçmiş zamanda ülkenin birinde bir değirmenci ve üç oğlu yaşar. Değirmenci büyük oğluna değirmeni, ortanca oğluna eşeği, küçük oğluna da kedisini miras bırakır. Küçük oğlu kendisine bir kedinin miras kalmasından pek memnun olmaz. Kedi bunu duyar ve hemen sahibinden bir çift çizme ister. Zekasını kullanan kedi sahibine hiç de değersiz bir miras olmadığını kanıtlamak için zorlu bir göreve hazırdır. Genç delikanlıyı zengin yapmak. Bunun için büyük bir yarışmada kötülüklerle dolu Albazar’a karşı amansız bir mücadelede bulur kendini. Delikanlı ise haberi olmadan zeki kedisi tarafından bu maceralı oyunun içine sürüklenmiştir. Delikanlının parada zenginlikte gözü yoktur. Ama sevgi dolu yüreği ve dürüstlüğü genç adama hayal edemeyeceği zenginlikler sunar. Gerçek zenginliğin sevgi ve paylaşmak olduğunu herkese kanıtlar.