Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

Tüm Etkinlikler

Antonio Nunziante: Making The Invible Visible

2 Ekim 2018 - 2 Aralık 2018
Ziyaret Saatleri
Pazartesi : 12:00 – 18:00
Salı, Çarşamba, Perşembe : 10:00 – 18:00
Cuma, Cumartesi : 10:00 – 19:00
Pazar : 10:00 – 18:00

Not: Miro Sergisi ile beraber gezilebilir.

İstanbul ressam Antonio Nunziante’yi ağırlıyor

UNIQ EXPO bir ilke daha imza atarak “Antonio NUNZIANTE, penser l’image et peindre la pensée” (Antonio NUNZIANTE, resmi düşünmek ve düşünceyi resmetmek) sergisini Türkiye’ye getiriyor. Sergi metafizik resmin bu önemli ressamının çalışmalarını sunacak. Ünlü çağdaşları gibi Antonio Nunziante de ustalardan aldığı dersleri daha üst boyutlara taşıyabildi. Eserlerinde hayranlığı her fırsatta dile getirdiği Giorgio Di Chirico ya da René Magritte gibi eski ya da modern ustaların izlerini görebiliyoruz.

Nunziante’nin 55 eseri 2 Aralık 2018 tarihine kadar UNIQ ISTANBUL EXPO’da 300 orijinal Miro ve Picasso eserleriyle birlikte sergileniyor.

Nunziante’nin çalışmaları

Bu sergide, seçilen tablolar Antonio Nunziante’nin çalışmalarını farklı yönlerini ortaya koyuyor. Serginin genel tasarımında, ziyaretçiler Antonio Nunziante’nin mükemmelliği saf güzellikte ve dengede bulduğunu keşfedecekler. Ressam yaşanmışı, anıları, umudu, duyguyu ve temel, evrensel, zamansız şekilleri öne çıkarıyor. Aşırı bir incelik başka kültürleri hatırlatıyor. Bu simyanın yol açtığı daha manevi bir doğuşla dünyaya gelen şekiller bir denge izlenimi yaratıyor. Bu kompozisyonların taşıdığı ruh sanki dünyanın bilincine açılıyor.  Antonio Nunziante’nin en önemli özelliği, olağanüstü bir teknik ustalık sayesinde, büyük ustalarının sanatsal yaklaşımlarını derinleştirmesi ve yarattıkları farklı evrenlerin sınırlarını zorlamasıdır. Antonio Nunziante’nın çalışmalarında bilinçaltı gözler önüne serilir. İmgeye yaklaşımı yoğun ve derin bir düşünme süresinin meyvesidir. Tablolarında imgeleri ve düşünceleri karıştırarak görünürden görünmeze geçerken, dilin ve imgelerin şiirsel gücünü açığa çıkarır. Antonio Nunziante, akıl karıştırıcı ve acımasız bir kurnazlıkla, ressam özgürlüğünü her yerde görünür ve okunur, görmek ve okumak arasında “ilişkisizliğin” hüküm sürmesini sağlamak için kullanır.

Antonio Nunziante, gizemi görünür kılan ressam…

Antonio Nunziante’nin eserlerinin olağanüstü gücünü fark etmemek imkânsızdır. Yeni bir imge tasarımı dışında, ressamın sunduğu tüm sanat eserinin yeni ve dikkat çekici şekilde modern bir tasarımı söz konusudur. Resmin eski düzenini yok eder. Antonio Nunziante ayrıca eserlerinde hakim bir öğe olan sessizliği de gizemi şiirsel şekilde ifade etmek için düzenli olarak kullanır. İmgeleri görünmezi görünür kılma eğilimi gösterir. Antonio Nunziante, görünmeze erişmenin, onu anlamanın tek yolunun şiirde yattığına inanır. Sadece şiir “bizi şaşırtacak ve büyüleyecek güce sahiptir.” Antonio Nunziante’nin eserlerinde, şiir gizemi görünür kılar ve izleyicinin yalnızlığını bularak “dünyanın sessizliğini duyduğu” yeni bir dünyanın imgelemini sunar…

Biyografi

Antonio Nunziante, 1956’da Napoli’de doğar ve yağlıboya resmi sekiz yaşında keşfeder. Nunziante, 1991’de Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek New York ve Los Angeles’taki Artexpo’da çalışır. 1990’da, Tokyo kişisel sergisine ev sahipliği yapar. 1991’de, New York’ta, 1992’de Floransa’da kişisel sergiler açar. İtalyan resminin en önemli retrospektif sergisi olan “Il Valore della Figura”da, Bueno, Cascella, De Chirico, Guttuso, Modigliani, Morandi, Marino Marini, Severini ve Sironi gibi sanatçıların arasında yer alır. Nunziante, yeni milenyumu 2001’de Paris-Meaux Bossuet Müzesi’nde düzenlenen “Hommage à l’île des morts” /(Ölüler Adasına Saygı) sergisinde, Salvador Dali ve Max Ernst’in eserlerinin yanında sergilenen “Dimensions parallèles” (Paralel Boyutlar) adlı çalışmasıyla karşılar. 2000’in ilk on yılı boyunca başarıdan başarıya koşar ve çok sayıda ödül alır. New-York, Philadelphie, Londra, Paris, Miami ve Prag’da sergiler açar.

Nunziante 2009’da Torino ve Roma müzelerinde retrospektif sergilerde yer alır. Ayrıca “Métaphysique & Surréalisme” (Metafizik ve Sürrealizm) adlı Beverly Hills sergisine Dali, Ernst, Tanguy ve Delvaux’nun eserleriyle birlikte katılır. Aynı yılın mayıs ve kasım aylarında Milano’da, Sotheby’de müzayede satışlarında rekor fiyarlara ulaşır. Ressam 2011’de Castel Sismondo’da “Nunziante par Caravaggio” sergisinde yer alır. Bu sergide Nunziante esinlendiği “L’extase de Saint François d’Assis” (Assi’sili Aziz Francesco’nun Vecdi) eserinin yanında sergilenir. Ayrıca Roma’da Bramante Manastırı’nda ve Venedik’te Palazzo Ducale’de Van Gogh, Gauguin, Monet, Turner, Kandinsky, Wyeth ve Homer’in yanında yer alır. 2011 yılının dört büyük sergisinin eserleri usta sanatçının kariyerinin en önemli eserleri olarak görülür. Bu şaheserler 2012’de “Travaux” (Çalışmalar) adıyla Soho’da sergilenir ve tüm New York’u fetheder. İtalya Kültür Yılı vesilesiyle, beş büyük eser Haziran 2013’e kadae New York’taki İtalya Konsolosluğunda sergilenir.

2013 yılına iki önemli başarı damga vurur: New York, Sotheby’de “Projet pour un voyage encore possible” (Hala mümkün bir yolculuk projesi) ve “Atelier sul mare” adlı yağlıboya resimler sırasıyla 62.500 ve 68.750 dolarlık rekor fiyatlara ulaşır.

2013 yılı Dubai’de, Club’de kişisel ve prestijli bir etkinlikle son bulur. 2014 yılı Torino’daki Palazzo Reale’de De Chirico, Warhol, Casorati, Boetti, Savinio, Hirst, Schifano, Baj, Rotella, Chia ve Botero’nun yer aldığı uluslararası bir toplu sergiyle başlar. Onu Floransa’daki Palazzo Medici Riccardi’de ve aynı zamanda Maggio Fiorentino’da ve Pietrasanta’daki Palazzo Panichi’de Michelangelo Buonarroti’nin ölümünün 500. yıl dönümü için birçok büyük retrospektif sergi izler.

2015’te, İtalyan ressam Torino’daki Fondazione Sandretto Re Rebaudengo’da bir uluslararası toplu sergi olan “Imago mundi” yolculuğuna katılır. Ardından Venedik Bienali kapsamında Palazzo Cini’de sergi açar. Aynı zamanda Mantova’daki Casa del Mantegna ustanın en son eserlerinin yer aldığı “Renaissance Vanguard” projesini lanse etmek üzere “Magnifico” sergisine ev sahipliği yapar.

Açılış sırasında Nunziante’ye Carrara Torre Akademisi tarafından Cumhurbaşkanlığı madalyası takdim edilir. 2015 yılına Palazzo Mathis de Bra’daki “De Chirico à Nunziante: au-delà des apparences” (Chirico’dan Nunziante’ye: görünenin ötesi) sergisi ve Site Oud Saint-Jan Brugge Modern Sanatlar Merkezi’ndeki “De Picasso à Nunziante” (Picasso’dan Nunziante’ye) sergisi damga vurur. Bu sergi modern sanatlar merkezinin direktörünün yoğun ilgisini çeker ve Nunziante 2016’da Picasso’nun 300 eseri, Miro’nun 300 eseri ve Nunziante’nin 120 eseriyle oluşturulan koleksiyonlarda sunulur. Bu etkinlik metafizik ressamının biyografisinde önemli bir yer tutar.

Nunziante Torino’da MIIT Müzesi’nde, Refettorio Monastico Polironiano’daki San Benedetto Po’da “Contemporaine Renaissance” (Çağdaş Rönesans) sergisinde, Almanya’da Baden-Baden’deki Altes Dampfbad Müzesi’nde daha birçok önemli etkinliğe katılır.

27 Haziran 2016’da Belçika’daki Oud Sint-Jan Müzesi’nde küratör Jean-Christophe Hubert’in düzenlediği “Picasso – Nunziante” sergisi açılır. Bu etkinlik daha önce Londra’daki Pall Mall Gallery’de de sunulmuştur.


Le peintre Antonio Nunziante mis à l’honneur à Istanbul

Une exposition exceptionnelle à Istanbul

UNIQ EXPO présente en exclusivité et en première pour la Turquie l’exposition « Antonio NUNZIANTE, penser l’image et peindre la pensée ». L’exposition va explorer le travail de ce peintre essentiel de la peinture métaphysique. A l’image de ses célèbres contemporains, Antonio Nunziante a pris les leçons des maîtres pour les sublimer. On reconnaît parfaitement les références du peintre qui évoque d’ailleurs régulièrement son admiration pour les maîtres anciens ou modernes comme Giorgio Di Chirico ou René Magritte…

Le travail de Nunziante

Dans cette exposition, les tableaux choisis illustrent les différentes facettes du travail d’Antonio Nunziante. Dans la scénographie, le public va découvrir qu’Antonio Nunziante trouve la perfection dans ce qui est purement beau, et dans ce qui est équilibré. Le peintre privilégie le vécu, les souvenirs, l’espoir, l’émotion, les formes élémentaires, universelles et intemporelles. Un extrême raffinement rappelle d’autres cultures. De cette alchimie des formes semblent naître à une nouvelle naissance, plus spirituelle, d’où émane une impression de stabilité. L’esprit contenu dans ses compositions semble s’ouvrir à la conscience du monde.  La qualité majeure d’Antonio Nunziante est, grâce à une maîtrise technique exceptionnelle, est d’approfondir les démarches artistiques de ses grands maîtres et de repousser les limites des leurs différents univers. Le travail d’Antonio Nunziante correspond à la une certaine mise en évidence de l’inconscient. Son approche de l’image est le fruit d’une réflexion intense. Mêlant dans ses tableaux, images et pensées, il articule du visible à de l’invisible et fait ressortir le pouvoir poétique du langage et des images. Antonio Nunziante, avec une subtilité déroutante et cruelle, use de sa liberté de peintre pour laisser régner partout le “non-rapport” du visible et du lisible, du voir et du lire.

Antonio Nunziante, le peintre qui rend visible le mystère…

On ne peut que reconnaître la force extraordinaire des œuvres d’Antonio Nunziante. Au-delà d’une conception nouvelle de l’image, c’est une conception nouvelle et remarquablement moderne de l’œuvre d’art tout entière que propose le peintre. Il réduit à néant l’ordre ancien de la représentation. Antonio Nunziante utilise aussi régulièrement le silence, qui règne en maître dans son œuvre, pour exprimer le mystère de façon poétique. Ses images tentent de rendre visible l’invisible. Antonio Nunziante est convaincu que le seul moyen d’y accéder, de le comprendre, réside dans la poésie. Elle seule « détient le pouvoir de nous surprendre et de nous enchanter ». Dans les œuvres d’Antonio Nunziante, la poésie rend visible le mystère et propose une nouvelle vision du monde dans laquelle le spectateur retrouve son isolement et « entend le silence du monde »…

Biographie

Nunziante Nunziante est né à Naples en 1956 et découvre la peinture à l’huile à l’âge de huit ans. En 1933, Nunziante travaille aux Etats-Unis à Artexpo à New York et Los Angeles. En 1990, Tokyo acceuille une exposition en sole. En 1991, c’est à New-York qu’il expose seul, puis à Florence en 1992. Dans l’exposition «Il Valore della Figura”, il fugure dans la plus importante retrospective de la peinture italienne parmi des artistes comme Bueno, Cascella, De Chirico, Guttuso, Modigliani, Morandi, Marino Marini, Severini et Sironi. Le nouveau millénaire Nunziante le salue avec «Dimensions parallèles», exposée en 2001 au Musée de Paris-Meaux Bossuet dans l’exposition «Hommage à l’île des morts» aux côtés des oeuvres de Salvador Dali et Max Ernst. Durant toute la décennie, il est synonyme de succès et reçoit de nombreuses récompenses. Il inaugure des expositions à New-York, Philadelphie, Londres, Paris, Miami et Prague.

En 2009, Nunziante est mis à l’honneur dans des rétrospectives dans les musées de Turin et de Rome. Il participe aussi à l’exposition de Beverly Hills “Métaphysique & Surréalisme» avec des œuvres de Dali, Ernst, Tanguy et Delvaux. Il atteint la même année des prix record en vente aux enchères à Milan chez Sotheby, aux mois de mai et de novembre. En 2011, le peintre est consacré dans l’exposition «Nunziante par Caravaggio » à Castel Sismondo. Dans cette exposition, Nunziante est inspiré et s’expose aux côtés « De l’extase de Saint François d’Assise». Il figure aussi au Cloître de Bramante à Rome et Palais des Doges à côté de Van Gogh, Gauguin, Monet, Turner, Kandinsky, Wyeth et Homer. Les travaux des quatre grandes expositions de 2011 sont considérées parmi les plus importants de la carrière du maître. Ces chefs-d’œuvre vont conquérir la ville de New York en 2012 à Soho, dans une présentation intitulée “Travaux”. A l’occasion de l’Année de la Culture italienne, cinq grandes œuvres sont exposées au siège du Consulat italien à New York jusqu’en juin 2013.

L’année 2013 sera marquée par deux importants succès : des prix record ​​à New York chez Sotheby, avec des huiles « Projet pour un voyage encore possible » et « Atelier sul mare », respectivement de 62.500 et 68.750 dollars.

L’année 2013 se referme à Dubaï avec un prestigieux événement personnel, au Club. 2014 s’ouvre avec une exposition internationale de groupe au Palazzo Reale de Turin aux côtés d’œuvres de De Chirico, Warhol, Casorati, Boetti, Savinio, Hirst, Schifano, Baj, Rotella, Chia et Botero. Vont suivre plusieurs grandes rétrospectives au Palazzo Medici Riccardi à Florence, et en même temps à la Maggio Fiorentino et Palazzo Panichi à Pietrasanta, pour le 500e anniversaire de la mort de Michel-Ange Buonarroti.

En 2015, il participe au  voyage “Imago mundi”, une exposition internationale de groupe à la Fondazione Sandretto Re Rebaudengo à Turin. Il expose ensuite au Palazzo Cini, dans le cadre de la Biennale de Venise. Au même moment, la Casa del Mantegna à Mantova accueille “Magnifico”, exposition événement pour inaugurer le projet «Renaissance Vanguard» avec des œuvres récentes du maître.

Lors de l’ouverture, Nunziante reçoit la médaille du Président de la République par l’Académie de Carrara Torre. L’année 2015 est marquée par l’exposition « De Chirico, Nunziante: au-delà des apparences», au Palazzo Mathis de Bra et par l’exposition «De Picasso à Nunziante» au Centre d’art moderne Site Oud Sint-Jan Brugge. Cette exposition a scucité un vif intérêt du directeur qui a souligné son inttention de présenter Nunziante au cœur des collections en 2016 avec 300 œuvres de Picasso, 300 œuvres de Miro et 120 œuvres de Nunziante. L’événement est revenu sur la biographie du peintre de la métaphysique.

Nunziante ouvrira encore de grands événements à Turin au musée MIIT, à San Benedetto Po dans le Refettorio Monastico Polironiano avec l’exposition “Contemporaine Renaissance”, à Baden-Baden en Allemagne au Altes Dampfbad Museum.

Le 27 Juin 2016, c’est l’inauguration au Musée Oud Sint-Jan à Bruges en Belgique de l’exposition « Picasso – Nunziante” », organisée par le commissaire Jean-Christophe Hubert. Cet événement a été aussi présenté préalablement à la Pall Mall Gallery de Londres.

Detaylar

Başlangıç:
2 Ekim 2018
Bitiş:
2 Aralık 2018
Etkinlik Kategori:
Etkinlik etiketleri:
, ,

Organizatör

UNIQ Expo
Telefon:
0850 850 86 47
E-posta:
info@uniqistanbul.com
Website:
www.uniqistanbul.com

Mekan

UNIQ Expo
Huzur Mah. Maslak Ayazağa Cad. No:4 Sarıyer
İstanbul, 34000 Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
0850 850 86 47
Website:
www.uniqistanbul.com