Yükleniyor Etkinlikler
  • Bu etkinlik geçti.

Tüm Etkinlikler

Expo Miro Litografi ve Gravür Sergisi

10 Mayıs 2018 - 2 Aralık 2018

JOAN MIRO 2018’DE UNIQ EXPO’DA

Joan Miró’nun farklı koleksiyonculara ait 300 eseri 2 Aralık tarihine kadar Uniq Expo’da sergilenecek. Bu koleksiyon, Joan Miró’nun inisiyatifiyle kurulmuş Succession Miró (Miró Mirasçıları) sertifikalı, yani İspanyol sanatçı tarafından yapılmış ağırlıklı olarak taş  baskıların yanı sıra sulu boyalar, baskı resimler, gravürler ve mektuplardan oluşan sadece orijinal eserlerini içeriyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜK MIRO KOLEKSİYONLARINDAN BİRİ…

Günümüzde Joan Miro’nun eserlerine ayrılmış dünyada 3 mekân bulunuyor: Barselona’daki müzesi, İspanya Palma de Mallorca’daki evi ve Fransa Saint-Paul-de-Vence’taki Maeght Vakfı.

İlk 3 mekân İspanya’da ve Güney Fransa’da bulunuyor. Barselona’da, Miro’nun geçmişi ve 70’li yıllardaki katkıları. Palma de Mallorca’da, son eserleri. Saint-Paul de Vence’ta, Adrien ve Marguerite Maeght için yapılan eserler.

Belçika Spa şehrinde bulunan Pouhon’daki daimî koleksiyon, dünyada Miro’nun eserlerine ayrılan 4. Mekân ve bu koleksiyon istisnai olarak 2 Aralık 2018’e kadar Uniq Expo’da sergileniyor. Hiçbir müze ustanın grafik eserlerini UniqExpo’da sergilenen koleksiyon gibi geniş kapsamlı olarak sergilemiyor.

MIRO VE PICASSO BU EŞSİZ ETKİNLİK İÇİN BİR ARADA

Joan Miro’nun 300 eserine paralel olarak, küratörümüz Jean-Christophe Hubert, koleksiyonu Pablo Picasso’nun 20 çalışmasıyla tamamlıyor. Sergide, bir alan fotoğraflar ve mektuplarla iki adamın arkadaşlığına ayrılacak.

İÇERİK

Bu sergide, Joan Miró’nun 300ü aşkın orijinal eseri sunuluyor: ağırlıklı olarak taş  baskıların yanı sıra sulu boyalar, baskı resimler, çizimler, gravürler ve mektuplardan oluşan sadece orijinal eserleri içeriyor. Bu eserler ilk defa hep birlikte Uniq Expo’da sergilenecek. Sergi çocukluğun rolü, özgürlük, sadelik, sürrealizm, renkler, sanatçının elleri,  İspanya, ve birçok temayı temel alarak yapılandırılıyor. Sergide ayrıca ünlü sanatçının bilinmeyen bir yönü de ele alınıyor: resmin ötesine geçerek halkı fethetmek. 1948’de, Miró Paris’e geri döner. Bu geri dönüş, sanatçının çalışmalarında giderek daha fazla yer tutan hatırı sayılır grafik eserlerin başlangıç noktası olur. 1982’ye kadar, Miró yüzlerce eser verir. Sergide bu muazzam çalkantılı çalışmalar da sunuluyor. Hiçbir sanatçı Joan Miró kadar özgürce çalışmamış, onun kadar arzuyla vermemiştir.

ÖĞRENCİLER İÇİN MÜKEMMEL BİR SERGİ

Bu sergi, çocukların sanatı keşfetmelerini ve katılımda bulunmalarını sağlayacak bir eğitim ortamı görevi görecek. Orijinal eserlerin sunumu ve oyunlar, elişi faaliyetleri ve kitaplar gibi özel eğitim araçlarının kullanımı bir sanatçının, bir dönemin ya da bir tekniğin eğlenceli şekilde işlenmesine olanak tanıyacak.

Tam olarak plastik sanatlar atölyeleri düzenlenmesi, bir teknik veya sanatsal tarzın öğrenilmesi değil söz konusu olan; daha çok hayal gücünü canlandırmak, çocukların bakışını eğitmek ve sanatçı gibi yaparak eğlenirken çalışmalarını daha iyi anlamak amaçlanıyor. Böylece çocuklar eserleri görmeyi, hissetmeyi ve çözümlemeyi kendi başına öğreniyor.

Sergide taşbaskı makinesi ( Litografi makinesi) ve Miro’nun Palma de Mayorka’daki atölyesinin bir replikası ile litografi makinesinin işleyişiyle ilgili metin ve videolar öğrencilerin bu zor tekniği anlamasına yardımcı olacaktır.

Başkaları ve kendileri hakkında bir şeyler öğrenerek büyümek için sanat. Eğlenmek için sanat. Dünyamızı, toplumumuzu, ilettiği imajı ve nedenini daha iyi anlamak için sanat. Daha iyi tadını çıkarmak için didik didik ettiğimiz sanat… Birlikte yaşamayı öğrenmek için sanat.

Ortaokul öğrencileri tanıtım dokümanı için tıklayınız. 

İlkokul öğrencileri tanıtım dokümanı için tıklayınız. 

Bilet Al

 

Detaylar

Başlangıç:
10 Mayıs 2018
Bitiş:
2 Aralık 2018
Etkinlik Kategori:
Website:
www.uniqexpo.com

Organizatör

UNIQ Expo
Telefon:
0850 850 86 47
E-posta:
info@uniqistanbul.com
Website:
www.uniqistanbul.com

Mekan

UNIQ Expo
Huzur Mah. Maslak Ayazağa Cad. No:4 Sarıyer
İstanbul, 34000 Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
0850 850 86 47
Website:
www.uniqistanbul.com