Yükleniyor Etkinlikler

Şimdiki Gelecek – Sergi

13 Ağustos 2017 @ 12:00 - 19:00
|Alternatif Tarih (Tümünü Gör)
An event every 1 week(s) on Salı and Pazar that lasts 0 day(s) and 7 hour(s), the last of which will begin on 13 August 2017
  • Bu etkinlik sona erdi.

“Şimdiki Gelecek”

13 Temmuz- 13 Ağustos 2017

Imad Habbab & Tan Cemal Genç

 

Çevre ve kentin, bireyler üzerindeki etkilerini tanımlayan “psikocoğrafya” kavramı, 1950’lerde ortaya çıkan Sitüasyonist Enternasyonal hareketin ileri sürdüğü bir kavramdır. Mekânların ve kentlerin bireye etkisi çeşitli araştırmaların, romanların ve yazıların konusu olsa da bunun psikocoğrafya adıyla, özel bir bilgi edinme pratiği olarak terimleştirilmesini Guy Debord sağlamıştır. Daniel Defoe, William Blake, Edgar Allan Poe, Charles Baudelarie gibi ünlü yazar ve şairlerin eserlerinde vücut bulan psikocoğrafyanın amacı, çevreye ilişkin duyarlılığı arttırmak, kent ile insan arasındaki ilişkilerin farkına vararak bu deneyimlerin bireysel anlatılarla yeniden kurulduğu çalışmalar üretmektir. Yeni psikocoğrafi yaklaşım ise, bakışı sokaklardan alıp, sokağın temsiline çevirmiştir. Sokağın temsili, kent ile kişi arasında kurulan ilişkinin ifşası niteliğindedir.

“Şimdiki Gelecek” sergisi Imad Habbab ve Tan Cemal Genç’in kent üzerine okumalarından oluşan desen ve yağlıboya işlerinden oluşuyor.

Günümüzde doğa ile savaş halinde olan insanın yarattığı yıkım ve hafızanın silinişe dikkat çeken Suriye’li sanatçı Imad Habbab; Şam, Beyrut ve Türkiye’de ürettiği işlerinde kişisel ve toplumsal hafızanın tarih ve mekânla kurduğu ilişkiyi irdeliyor. Imad’ın resimlerinde şehir silüetlerinin insan portresine dönüştüğü görüntüler “tarihle yıkıntıların, yıkıntılarla hayatın, hayatla tarihin bu özel iç içe geçişi..”nin (Orhan Pamuk,İstanbul; Hatıralar ve Şehir) altını çiziyor.

“Kenti parça parça söktükten sonra terkibini yeniden ayarlayarak parçaların konumunu ve duruşunu değiştirip başka türlü yeniden kurgulayan” (Italo Calvino, Görünmez Kentler) Tan Cemal Genç, ritmik ve tek çizgili işleriyle ütopik gelecekten sahneleri gözler önüne seriyor. Yeniden kurgulanan bu yabancı kentlerin politik, ekonomik, teknolojik ve toplumsal ağ ilişkilerinin öyküsünü bir itiraz niteliğinde deneyimlememizi sağlayan sanatçı, ilk bakışta kaotik gibi görünen mekanları çizgisinin sadeliğiyle yumuşatıyor.

Habbab’ın işlerinde parçalarına ayrılan kent Genç’in işlerinde yeniden doğuyor. “Şimdiki Gelecek” sergisinde iki sanatçının geçmişten günümüze taşınan belleği, bu bellek ile bugün nasıl halleştiğimizi ve  şimdinin yorumuyla gelecekte nasıl şekilleneceğine dair öngörüleri izliyoruz.

 

 

 

Detaylar

Tarih: 13 Ağustos 2017
Saat: 12:00 - 19:00
Etkinlik KategorileriÖne Çıkan, Sanat

Mekan

Mekan Adı: UNIQ Gallery
Adres: Ayazağa Maslak Cad. No:4 Sarıyer
istanbul, 34450 Türkiye
Telefon: +90 (212) 286 03 91