Tahin Restoran

Şubat 2014’de dünya mutfağında özel bir yeri olan Lübnan mutfağının en iyi örneklerini sunmak üzere Rumeli Hisarüstü’nde kapılarımızı hizmete açtık.

Özel olarak Türkiye’ye getirdiğimiz Lübnanlı şefler tarafından itina ile seçip hazırladığımız yemekleri hijyen koşullarda beğeninize sunmaktayız. Farklı sunum ve hizmet anlayışıyla oluşturduğumuz konseptimiz ile damak tadına düşkün kişilere mükemmel bir deneyim yaşatmayı umuyoruz.

Menümüzün başrolünü zahter ve maydanoz paylaşıyor. Lübnan denince akla ilk gelen lezzetlerden biri olan zahter ve mutfağın vazgeçilmezi maydanoz tüm yemeklerimize tat katıyor. Bu tadın eşsiz olması için maydanoz ve zahter tohumlarını Lübnan’dan getiriyor; özel seralarımızda özen ve sevgiyle yetiştiriyoruz. Damağınızda şölen yaşatan lezzetleri, anavatanlarından sofralarınıza taşıyoruz.

Zahter ve maydanozun doğal lezzetlerini tahinden fışkıran sağlıkla birleştiriyoruz. Susamdan elde edilen tahin, pek çok vitamin ve mineral içermekle kalmıyor; aynı zamanda hücre yapısını da koruyor. Sindirimden kalp sağlığına, kemik sağlığından cilt sağlığına birçok faydası bulunan tahin, şifa kaynağı bir besin olarak menümüzden eksilmiyor.

İstanbul Gümüşdere’de seralarımızda yetiştirdiğimiz bitkiler ile yine bize özel üretilen tahini Lübnan’dan getirdiğimiz tadına doyum olmaz baharatlarla zenginleştiriyor ve emsalsiz lezzetler olarak sizlere sunuyoruz.

Fotoğraflar
Mekan Detayları
Çalışma Saatleri
  • Haftaiçi
    09:00 - 21:00
  • Cumartesi
    09:00 - 21:00
  • Pazar
    09:00 - 21:00